TEHLOVÝ DOM ZÁHORSKÉ SADY
 

 

Projekt : Tehlový dom Záhorské Sady
Autori: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj, Jana Machalová
Spolupráca: Tomáš Chovanec
Status: Realizácia
Miesto: Záhorské Sady, SVK
Úžitková plocha: 358 m2
Foto: Matej Hakár

2018 - 2023

 

HÄUSER AWARD 2024 - VYZNAMENANIE

ARCHDAILY
2024 BUILDING OF THE YEAR AWARDS - NOMINÁCIA

Na začiatku bol rozľahlý pozemok na okraji Bratislavy, s výhľadom na les. A veľká, rozrastajúca sa rodina, s túžbou bývať v tehlovom dome. Orientácia pozemku však bola zložitá a v jeho susedstve rýchlo vyrastali nové rodinné domy. A tak vznikla myšlienka troch masívnych domov, vzájomne pospájaných ľahkými, priehľadnými priestormi. Tak sa slnko a denné svetlo dostane do všetkých miestností a domáci budú mať pocit súkromia, aj keď dom stojí v zastavanom území.

Domy z režného tehlového muriva majú u nás dlhoročnú tradíciu, sú nám dobre známe, vieme sa s nimi ľahko zžiť. V tomto prípade kombinujeme pálenú tehlu s kontrastnými, hladkými povrchmi, čím nechávame vyniknúť jej jedinečnú štruktúru. Tehly na fasáde, tehly na dlažbe terás, tehly odrážajúce sa v zrkadle, tehly na parapetoch aj v interéri domu. Tehly do oblúku, tehly ako polopriehľadný záves v stavebných otvoroch. Tehla nám dovoľuje experiment a využitie na mnohé spôsoby.

Tri masívne, vymurované domy preberajú rôzne programy. V tom najväčšom, dvojpodlažnom, umiestňujeme súkromnú zónu – spálne a detské izby. Priestranné schodisko tu má dostatok denného svetla aj premyslene umiestnené okná, poskytujúce osové priehľady do záhrady. Stredne veľký dom tvorí obývačka s obojstranným krbom a čiastočne oddelenou knižnicou. Priestor obývačky je vyvýšený tak, aby sa sem pásovým presklením pod stropom dostávalo juhozápadné slnko. Najmenší dom stojí pri vstupe na pozemok a vytvára miesto pre autá a záhradný servis.  

Medzi murované domy vkladáme ľahké, presklené priestory, prístupné vždy z oboch strán. Menší z nich tvorí vstupnú halu a v tom väčšom je hlavný životný priestor šesťčlennej rodiny – kuchyňa s jedálňou a obojstranným krbom. Centrom života tu je veľký jedálenský stôl a dva kuchynské ostrovy. Vďaka tomuto neštandardnému riešeniu kuchyne budú mať rodičia pri varení lepší výhľad na obe strany pozemku - na severovýchod k bazénu, ale aj na menšiu juhozápadnú terasu.  

Pozície okien v plných stenách sú dobre premyslené, umiestňujeme ich sem ako obrazy. Presklené priestory sú naopak ľahké, otvorené konštrukcie so železobetónovými trámovými stropmi, ktoré plynule prechádzajú do exteriéru. Celým domom sa tiahne jedna os, ktorá všetky priestory prepája, s krásnym priehľadom do záhrady.

Návrh je koncipovaný s ohľadom na udržateľnosť tak, aby bol dom v budúcnosti flexibilný a využiteľný rôznym spôsobom, podľa meniacich sa životných okolností a potrieb rodiny. Dom je možné rozdeliť na viaceré menšie obytné jednotky, alebo je možné oddeliť stredne veľký dom ako samostatné štúdio/apartmán.

Obvodové steny tvorí keramická tehla, tepelnoizolačná vrstva z minerálnej vlny a prevetrávaná vzduchová medzera. Fasáda je vymurovaná z belgickej lícovej tehly Marziale. Všetky železobetónové stropy v sebe integrujú stropné chladenie. V kombinácii s tepelným čerpadlom, rekuperáciou vzduchu, fotovoltaikou, využitím studne pre potreby záhrady, a zelenými strechami vytvárame ekologickú stavbu, udržateľnú a šetrnú k životnému prostrediu.